The Age Music Victoria Awards Nominees Announced

Written by Sarah Bella on 11th October, 2013

The Age Music Victoria Awards Nominees Announced

The nominations have been announced for the inaugural The Age Music Victoria Awards, and indie darlings The Drones have proven that their brand of experimental rock is still a winner, bringing in three nominations for Best Album, Best Band and Best Live Act.

Paul Kelly, Adalita, King Gizzard and the Lizard Wizard, Dick Diver and Clairy Browne and the Bangin Rackettes all also received the nod of approval with two nominations apiece.

After starting life as the EG Awards some nine years ago, two new categories have been introduced this year – Best Regional Venue and Best Regional Act. The stakes have been raised in the APRA Best Song and Emerging Artist categories, with the former receiving a $5000 cash prize, while the latter will play a showcase set at Brisbane’s BigSound Conference next year.

While the nominees were selected by a panel of music industry broadcasters, journalists, festival curators and record store owners, the winners are determined by the public – you can have your say over at The Age website.

The Age Music Victoria Awards will be held at Billboard on Wednesday, 20th November, with Best Album nominees Big Scary to open the show, a 45-minute greatest hits set from Renee Geyer, as well as a performance from the Australian Soul Revue, made up of the EG Allstars joined by Daniel Merriweather, Dan Sultan, Kylie Auldist, Archie Roach and Nkechi Anele.

The Age Music Victoria Awards 2013 Nominees

Best Album – presented by The Age EG
All Day Venus – Adalita
Calendar Days – Dick Diver
I See Seaweed – The Drones
Not Art – Big Scary
Spring and Fall – Paul Kelly
 
Best Band – presented by City of Melbourne
Clairy Browne & The Bangin’ Rackettes
Dick Diver
King Gizzard & The Lizard Wizard
Saskwatch
The Drones

Best Song – presented by APRA
Nono/Yoyo – Standish/Carlyon
Head On/ Pill – King Gizzard & The Lizard Wizard
History Eraser – Courtney Barnett
I’m In Love – Cash Savage And The Last Drinks
Riptide – Vance Joy
 
Best Male Artist
Archie Roach
David Bridie
Gotye
Mikelangelo
Paul Kelly
 
Best Female Artist – presented by TheMusic
Adalita
Courtney Barnett
Evelyn Morris (Pikelet)
Jen Cloher
Kylie Auldist
 
Best Emerging Artist – presented by Travel Beyond / Bigsound
Andras Fox
Brighter Later
Damn Terran
Fraser A. Gorman
Hiatus Kaiyote

 Best Live Band – presented by RockWiz
Bombay Royale
Clairy Browne & the Bangin’ Rackettes
Harmony
Money For Rope
The Drones
 
Best Venue – presented by Mountain Goat
The Caravan Club
The Corner Hotel
The Forum
The Old Bar
The Toff In Town
 
Best Festival – presented by Crumpler
All Tomorrow’s Parties / I’ll Be Your Mirror
Boogie
Golden Plains
Meredith Music Festival
Sugar Mountain

 Best Regional Act
Gold Fields 
Hunting Grounds
Quarry Mountain Dead Rats
Stonefield
Yacht Club DJs
 
Best Regional Venue
Karova Lounge, Ballarat
Meeniyan Town Hall, South Gippsland 
Theatre Royal, Castlemaine
The Barwon Club, Geelong
The Bridge, Castlemaine


FOR MORE MUSIC NEWS CLICK HERE

Sell tickets with moshtix!

Subscribe to the weekly moshguide!

  • Please enter a valid email address
Get paid to party with M-TIX!

Recommendations

Buy A moshtix Gift Voucher!