More Performers Added To 2014 ARIA Awards

Written by Marc Zanotti on 19th November, 2014

More Performers Added To 2014 ARIA Awards

With only a week left until the 2014 ARIA Awards get underway, the awards ceremony has added to the list of acts performing at The Star in Sydney. Neil Finn and Paul Kelly, Dan Sultan, Jessica Mauboy, and the Melbourne Ska Orchestra will all take the stage, along with English boy band One Direction.

ARIA Hall Of Fame recipients Neil Finn and Paul Kelly will play onstage together, with their live album Goin’ Your Way nominated for Best Adult Contemporary Album. Fellow ARIA performer Dan Sultan is up for a stack of awards, including Album Of The Year and Best Male Artist behind 2014 album Blackbird.

Jessica Mauboy could walk away with the ARIA for Telstra Album Of The Year thanks to her record Beautiful, while also vying for Best Female Artist and Best Video, a public voted category, with the Lawrence Lim directed clip for Never Be The Same.

Rounding off the list of newly announced performers, Melbourne Ska Orchestra are nominated for the public voted category of Best Australian Live Act. On the international front the 2014 ARIAs will see 1D do their thing live, and American pop star Katy Perry is set to make a special guest appearance.

Public tickets to the 2014 ARIA Awards have sold out. Today is the last chance to have your say on the public voted categories of Song Of The Year, Best Australian Live Act, Best International Act, and Best Video. Cast your vote at the ARIA Awards official website. Voting closes 11:59pm AEDT today.

The 2014 ARIA Awards will take place on ?Wednesday, 26th November at The Star in Sydney and be televised on channel TEN from 7:30pm. Don’t forget the ARIA Week 2014 Program begins this Friday, 21st November. Check out the full schedule here.

Full list of ARIA performers and nominees below.

Watch: Dan Sultan – Mountaintop (Live From the Way of the Eagle Studios)

2014 ARIA Awards Performers

Neil Finn & Paul Kelly
Dan Sultan
Jessica Mauboy
Melbourne Ska Orchestra
One Direction

joining…

Chet Faker
Hilltop Hoods
Sheppard
Justice Crew
Seconds Of Summer

2014 ARIA Award Nominations

Best Blues And Roots Album

Harry Hookey – Misdiagnosed (Warner)
John Butler Trio – Flesh & Blood (Jarrah Records/MGM)
Russell Morris – Van Diemen’s Land (Fanfare Records/EMI)
The Audreys – ‘Til My Tears Roll Away (ABC Music/UMA)
The Bamboos – Fever In The Road (Pacific Theatre/Inertia)

Best Children’s Album

Alex Papps – Let’s Put The Beat In Our Feet (ABC Music/UMA)
Ali McGregor – Ali McGregor’s Jazzamatazz! (ABC Music/UMA)
Jay Laga’aia – Christmas At Jay’s Place (ABC Music/UMA)
Sam Moran – Play Along With Sam: We’re Gonna Dance! (6 Degrees Records)
The Wiggles –

Best Dance Release

Flume & Chet Faker – Drop The Game (Future Classic)
Nicky Night Time - Everybody Together (ONELOVE/Xelon)
Peking Duk featuring Nicole Millar – High (Vicious Bitch/Universal)
RÜFÜS - Sundream (Sweat It Out/Sony Music Entertainmen

Best Female Artist

Adalita – All Day Venus (Liberation Music)
Iggy Azalea – The New Classic (Virgin/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy – Beautiful (Sony Music Entertainment Australia)
Kasey Chambers – Bittersweet (Essence Group)
Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)

Song Of The Year

5 Seconds Of Summer – She Looks So Perfect
Guy Sebastian – Like A Drum
Iggy Azalea feat. Charlie XCX – Fancy
Joel Fletcher & Savage – Swing
Justice Crew – Que Sera
Nathaniel – You
Sheppard – Geronimo

Best Comedy Release

Buddy Goode – It’s A Buddy Goode Christmas (ABC Music/UMA)
Franky Walnut – The Franky Walnut Reflective Drink Coaster (One Louder Recordings/Universal Music Australia)
Ja’mie – Learning To Be Me (ABC Music)
Ronny Chieng – The Ron Way (Century Entertainment)
The Beards – The Beard Album (Independent/MGM)

Best Country Album

Adam Brand – My Side Of The Street (ABC Music/UMA)
Emma Swift – Emma Swift (Laughing Outlaw/Inertia)
Kasey Chambers – Bittersweet (Essence Group)
Keith Urban – Fuse (Capitol/EMI)
The McClymonts – Here’s To You & I (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Best Group

5 Seconds Of Summer – 5 Seconds Of Summer (EMI)
Hilltop Hoods – Walking Under Stars (Golden Era Records/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS – Sundream (Sweat It Out/Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music)
Violent Soho – Saramona Said (I Oh You/Illusive/UMA)

Best Adult Contemporary Album

Gossling – Harvest Of Gold (Dew Process)
Kate Miller-Heidke – O Vertigo! (Cooking Vinyl Australia)
Neil Finn & Paul Kelly – Goin’ Your Way (EMI)
Nick Cave & The Bad Seeds – Live From KCRW (Kobalt Label Services)
Tina Arena – Reset (EMI)

Breakthrough Artist Release

5 Seconds Of Summer – 5 Seconds Of Summer (Capitol/EMI)
Andy Bull – Sea Of Approval (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)
Iggy Azalea – The New Classic (Virgin/Universal Music Australia)
The Kite String Tangle – Vessel EP (Warner Music Australia)

Best Rock Album

Angus & Julia Stone – Angus & Julia Stone (EMI)
Ball Park Music – Puddinghead (Stop Start Music)
Dan Sultan – Blackbird (Liberation Music)
Jimmy Barnes – 30:30 Hindsight (Liberation Music)
Kingswood – Microscopic Wars (Dew Process)

Best Pop Release

5 Seconds Of Summer – 5 Seconds Of Summer (EMI)
Andy Bull - Sea Of Approval (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Justice Crew – Que Sera (Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)
Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)

Best Urban Album

360 – Utopia (Forthwrite/EMI)
Hilltop Hoods – Walking Under Stars (Golden Era Records/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Iggy Azalea – The New Classic (Virgin/Universal Music Australia)
Illy – Cinematic (Warner Music Australia)
Thundamentals – So We Can Remember (Obese Records)

Best Hard Rock And Heavy Metal Album

DZ Deathrays – Black Rat (I Oh You/Illusive/UMA)
High Tension – Death Beat (Cooking Vinyl Australia)
Shihad – FVEY (Warner Music NZ)
Sleepmakeswaves – Love Of Cartography (Bird’s Robe Records/MGM)
The Amity Affliction – Let the Ocean Take Me (Roadrunner Records Inc)

Publicly Voted Awards

Best Australian Live Act

Boy & Bear (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Dan Sultan (Liberation Music)
John Butler Trio (Jarrah Records/MGM)
Keith Urban (EMI)
Melbourne SKA Orchestra (ABC Music/UMA)
RÜFÜS (Sony Music Entertainment Australia)
Tame Impala (Universal Music Australia)
The Preatures (Mercury Records Australia/Universal Music Australia)
The Presets (Modular/Universal)
Violent Soho (I Oh You/Illusive/UMA)

Best International Artist

Avicii – True (PM:AM/Universal Music Australia)
Beyoncé – Beyoncé (Columbia)
Coldplay – Ghost Stories (Parlophone)
Ed Sheeran – X (Atlantic UK)
Eminem – The Marshall Mathers LP2 (Interscope Geffen/Universal Music Australia)
Jason Derulo – Tattoos (Warner Bros US)
Katy Perry – Prism (EMI)
Lorde – Pure Heroine (Universal Music NZ/Universal Music Australia)
One Direction – Midnight Memories (Syco Music)
Pharrell Williams – G I R L (Columbia)

Best Video

Ben Young for John Butler Trio – Only One (Jarrah Records/MGM)
Charlie Ford for Courtney Barnett – Avant Gardener (Milk! Records/Inertia)
Dan Graetz for Violent Soho – Covered In Chrome (I Oh You/Illusive/UMA)
Sia Furler & Daniel Askill for Sia – Chandelier (Inertia Recordings)
Lawrence Lim for Jessica Mauboy – Never Be The Same (Sony Music Entertainment Australia)
Lawrence Lim for Justice Crew – Que Sera (Sony Music Entertainment Australia)
Renny Wijeyamohan for Busby Marou – My Second Mistake (Warner Music Australia)
Christian J Henrich & Nicholas Rabone for Bluejuice – SOS (Dew Process)
Toby & Pete for Chet Faker – Talk Is Cheap (Future Classic)
Toby Morris for Sheppard – Geronimo (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)

Song Of The Year

5 Seconds of Summer – She Looks So Perfect (EMI)
Guy Sebastian – Like A Drum (Sony Music Entertainment Australia)
Havana Brown – Warrior (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Iggy Azalea featuring Charli XCX – Fancy (Virgin/Universal Music Australia)
Joel Fletcher featuring Savage – Swing (Hustle Recordings/Ministry of Sound)
Justice Crew – Que Sera (Sony Music Entertainment Australia)
Nathaniel – You (DNA Songs/Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Geronimo (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)
Sia – Chandelier (Inertia Recordings)
Taylor Henderson – Borrow My Heart (Sony Music Entertainment Australia)

ARIA 2014 Fine Arts & Artisan Awards

Artisan Awards

Engineer of the Year

Dustin Tebbutt for Dustin Tebbutt – Bones EP (Eleven: a music company Pty Ltd/UMA)
Eric J Dubowsky for Chet Faker – Built On Glass (Future Classic) – WINNER
Matthew Lambert and Barry Francis for Hilltop Hoods – Walking Under Stars (Golden Era Records/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Nicholas Wilson and Dann Hume for Sticky Fingers – Land Of Pleasure (Sureshaker/MGM)
Paul McKercher for Andy Bull – Sea Of Approval (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Virginia Read for Simon Tedeschi, James Morrison, Sarah McKenzie – Gershwin: Take Two (ABC Jazz/UMA)

Producer Of The Year

Alex JL Hiew and SLUMS for Troye Sivan – TRXYE (EMI)
Dann Hume for Sticky Fingers - Land Of Pleasure (Sureshaker/MGM)
John Castle and Josh Pyke for Josh Pyke – The Beginning and the End of Everything (Ivy League Records)
Nicholas Murphy for Chet Faker – Built On Glass (Future Classic) – WINNER
Stuart Stuart for Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)

Best Cover Art

Angus & Julia Stone for Angus & Julia Stone – Angus & Julia Stone (EMI)
Celeste Potter for DZ Deathrays – Black Rat (I Oh You/Illusive/UMA)
Sia for Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)
The Leonard Brothers for 360 – Utopia (Forthwrite/EMI)
Tin & Ed for Chet Faker – Built On Glass (Future Classic) – WINNER

Fine Arts Award Nominees

Best Classical Album

Australian World Orchestra / Zubin Mehta – Stravinsky Rite of Spring / Mahler Symphony No.1 (ABC Classics/Universal Music Australia)
Emma Matthews / Tasmanian Symphony Orchestra / Marko Letonja – Mozart Arias (ABC Classics/UMA)
Joe Chindamo & Zoe Black – Dido’s Lament (Mo’OzArt/The Planet Company)
Latitude 37 – Empires (ABC Classics/Universal Music Australia)
Lior / Sydney Symphony Orchestra / Nigel Westlake – Compassion (ABC Classics /Universal Music Australia) – WINNER
Melbourne Symphony Orchestra / Andrew Macleod / Benjamin Northey / Markus Stenz – Adès Polaris / Stanhope Piccolo Concerto
(ABC Classics/Universal Music Australia)
Topology – Share House (Independent/MGM)

Best Jazz Album

Andrea Keller Quartet with Strings – Wave Rider (Jazzhead/MGM)
Emma Pask – Season Of My Heart (Mercury Records Australia/Universal Music Australia)
Graeme Lyall, John Hoffman, Tony Gould, Ben Robertson, Tony Floyd – The Hunters & Pointers (Which Way Music/Fuse Group)
Paul Grabowsky Sextet – The Bitter Suite (ABC Jazz/UMA) – WINNER
Vince Jones – The Monash Sessions (Jazzhead/MGM)

Best Original Soundtrack / Cast / Show Album

Geoffrey Gurrumul Yunupingu / Sydney Symphony Orchestra – Gurrumul : His Life And Music (ABC Music/UMA) – WINNER
Glenn Shorrock & Brian Cadd – The Story of Sharky and The Caddman (FANFARE CLASSIC/EMI)
Katie Noonan – Fierce Hearts (Kin Music/Universal Music Australia)
Various Artists – Spirit Of Akasha (Warner Music Australia)
Various Artists – triple j’s One Night Stand: Mildura (ABC Music/UMA)

Best World Music Album

Astronomy Class – Mekong Delta Sunrise (Elefant Traks/Inertia Music)
Jane Rutter – Flute Spirit: Dreams and Improvisations (ABC Classics/UMA)
Joseph Tawadros – Permission to Evaporate (ABC Music/UMA) – WINNER
The Barons of Tang – Into The Mouths of Hungry Giants (Bird’s Robe Records/MGM)
William Barton – Birdsong at Dusk (ABC Classics/UMA)


FOR MORE MUSIC NEWS CLICK HERE

Sell tickets with moshtix!

Subscribe to the weekly moshguide!

  • Please enter a valid email address
Get paid to party with M-TIX!

Recommendations

Buy A moshtix Gift Voucher!