Chet Faker Dominates 2014 ARIA Nominations, Wins 3 Early Awards

Written by Nastassia Baroni on 7th October, 2014

Chet Faker Dominates 2014 ARIA Nominations, Wins 3 Early Awards

Melbourne electronica champ Chet Faker is set to dominate this year’s ARIA Awards with the musician and producer scoring a grand total of nine nominations, and has already picked up three Fine Arts and Artisan awards.

The winners of the 2014 ARIA Artisan and Fine Arts Awards have been announced at an ARIA event at the Art Gallery Of New South Wales in Sydney this morning, where Faker’s debut album Built on Glass won Producer Of The Year, Engineer Of The Year and Best Cover Art. He also picked up an extra six music nominations.

This is the first time an artist has swept all three Artisan Award categories since Silverchair‘s Diorama in 2002. Now Faker, who is signed to independent label Future Classic, is in the running for Album Of The Year, Best Male Artist, Breakthrough Artist, Best Independent Release, Best Video for Talk Is Cheap and stands beside label mate Flume for their single Drop The Game in the Best Dance Release category.

Following close behind Faker with seven ARIA Award nominations is Brisbane band Sheppard, who have enjoyed a stellar year following the success of their single Geronimo and the album Bombs Away. They are up for Album Of The Year, Best Independent Release, Best Pop Release, Producer Of The Year and Geronimo is nominated in the publicly-voted categories of Song Of The Year and Best Video.

Previous ARIA Award winning artist Dan Sultan is also high on the nominations list with his latest album Blackbird. He will battle it out in five categories including Album Of The Year, Best Male Artist, Best Rock Album and Best Independent Release as well as a nomination in the publicly- voted category of Best Australian Live Act, thanks to his tenure as support for Bruce Springsteen on his Australian Tour and selling out his own national tour earlier this year.

This year’s nominations have demonstrated the strength of Australia’s independent labels in the current music landscape. Critically-acclaimed songwriter and hit-maker Sia, who is signed to independent label Inertia, also claimed a total of 6 nominations thanks to her latest studio album 1000 Forms of Fear.

Other international success stories like Iggy Azalea and 5 Seconds of Summer have also received nominations. Dan Rosen, ARIA chief executive officer, said 2014 had been a remarkable year “for Australian artists both at home and across the globe”.

As well as the Artisan award winners and ARIA music nominations, ARIA also announced the winners for the recently Fine Arts awards. These included awards for Best Classical Album, which was taken by Lior and the Sydney Symphony Orchestra, and Best Original Soundtrack, won by Geoffrey Gurrumul Yunupingu and the Sydney Symphony Orchestra.

Meanwhile, Australian musician and composer, Joseph Tawadros, has taken out the rare ARIA hat-trick, winning his third ARIA in three years, with Permission to Evaporate named Best World Music Album.

The 28th Annual ARIA Awards will take place on Wednesday, 26th November 2014, returning to the Event Centre at The Star in Sydney. See all the Fine Arts and Artisan winners and the other nominations below.

The 2014 ARIA Awards will again give Australian music fans the chance to have their say in who takes home an ARIA Award, with four publicly voted awards: Song Of The Year, Best International Act, Best Australian Live Act and Best Video. Head to the ARIA website for more details.

Watch: Chet Faker – Talk Is Cheap

2014 ARIA Award Nominations

Best Blues And Roots Album

Harry Hookey – Misdiagnosed (Warner)
John Butler Trio – Flesh & Blood (Jarrah Records/MGM)
Russell Morris – Van Diemen’s Land (Fanfare Records/EMI)
The Audreys – ‘Til My Tears Roll Away (ABC Music/UMA)
The Bamboos – Fever In The Road (Pacific Theatre/Inertia)

Best Children’s Album

Alex Papps – Let’s Put The Beat In Our Feet (ABC Music/UMA)
Ali McGregor – Ali McGregor’s Jazzamatazz! (ABC Music/UMA)
Jay Laga’aia – Christmas At Jay’s Place (ABC Music/UMA)
Sam Moran – Play Along With Sam: We’re Gonna Dance! (6 Degrees Records)
The Wiggles –

Best Dance Release

Flume & Chet Faker – Drop The Game (Future Classic)
Nicky Night Time - Everybody Together (ONELOVE/Xelon)
Peking Duk featuring Nicole Millar – High (Vicious Bitch/Universal)
RÜFÜS - Sundream (Sweat It Out/Sony Music Entertainmen

Best Female Artist

Adalita – All Day Venus (Liberation Music)
Iggy Azalea – The New Classic (Virgin/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy – Beautiful (Sony Music Entertainment Australia)
Kasey Chambers – Bittersweet (Essence Group)
Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)

Song Of The Year

5 Seconds Of Summer – She Looks So Perfect
Guy Sebastian – Like A Drum
Iggy Azalea feat. Charlie XCX – Fancy
Joel Fletcher & Savage – Swing
Justice Crew – Que Sera
Nathaniel – You
Sheppard – Geronimo

Best Comedy Release

Buddy Goode – It’s A Buddy Goode Christmas (ABC Music/UMA)
Franky Walnut – The Franky Walnut Reflective Drink Coaster (One Louder Recordings/Universal Music Australia)
Ja’mie – Learning To Be Me (ABC Music)
Ronny Chieng – The Ron Way (Century Entertainment)
The Beards – The Beard Album (Independent/MGM)

Best Country Album

Adam Brand – My Side Of The Street (ABC Music/UMA)
Emma Swift – Emma Swift (Laughing Outlaw/Inertia)
Kasey Chambers – Bittersweet (Essence Group)
Keith Urban – Fuse (Capitol/EMI)
The McClymonts – Here’s To You & I (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Best Group

5 Seconds Of Summer – 5 Seconds Of Summer (EMI)
Hilltop Hoods – Walking Under Stars (Golden Era Records/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS – Sundream (Sweat It Out/Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music)
Violent Soho – Saramona Said (I Oh You/Illusive/UMA)

Best Adult Contemporary Album

Gossling – Harvest Of Gold (Dew Process)
Kate Miller-Heidke – O Vertigo! (Cooking Vinyl Australia)
Neil Finn & Paul Kelly – Goin’ Your Way (EMI)
Nick Cave & The Bad Seeds – Live From KCRW (Kobalt Label Services)
Tina Arena – Reset (EMI)

Breakthrough Artist Release

5 Seconds Of Summer – 5 Seconds Of Summer (Capitol/EMI)
Andy Bull – Sea Of Approval (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)
Iggy Azalea – The New Classic (Virgin/Universal Music Australia)
The Kite String Tangle – Vessel EP (Warner Music Australia)

Best Rock Album

Angus & Julia Stone – Angus & Julia Stone (EMI)
Ball Park Music – Puddinghead (Stop Start Music)
Dan Sultan – Blackbird (Liberation Music)
Jimmy Barnes – 30:30 Hindsight (Liberation Music)
Kingswood – Microscopic Wars (Dew Process)

Best Pop Release

5 Seconds Of Summer – 5 Seconds Of Summer (EMI)
Andy Bull - Sea Of Approval (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Justice Crew – Que Sera (Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)
Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)

Best Urban Album

360 – Utopia (Forthwrite/EMI)
Hilltop Hoods – Walking Under Stars (Golden Era Records/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Iggy Azalea – The New Classic (Virgin/Universal Music Australia)
Illy – Cinematic (Warner Music Australia)
Thundamentals – So We Can Remember (Obese Records)

Best Hard Rock And Heavy Metal Album

DZ Deathrays – Black Rat (I Oh You/Illusive/UMA)
High Tension – Death Beat (Cooking Vinyl Australia)
Shihad – FVEY (Warner Music NZ)
Sleepmakeswaves – Love Of Cartography (Bird’s Robe Records/MGM)
The Amity Affliction – Let the Ocean Take Me (Roadrunner Records Inc)

Publicly Voted Awards

Best Australian Live Act

Boy & Bear (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Dan Sultan (Liberation Music)
John Butler Trio (Jarrah Records/MGM)
Keith Urban (EMI)
Melbourne SKA Orchestra (ABC Music/UMA)
RÜFÜS (Sony Music Entertainment Australia)
Tame Impala (Universal Music Australia)
The Preatures (Mercury Records Australia/Universal Music Australia)
The Presets (Modular/Universal)
Violent Soho (I Oh You/Illusive/UMA)

Best International Artist

Avicii – True (PM:AM/Universal Music Australia)
Beyoncé – Beyoncé (Columbia)
Coldplay – Ghost Stories (Parlophone)
Ed Sheeran – X (Atlantic UK)
Eminem – The Marshall Mathers LP2 (Interscope Geffen/Universal Music Australia)
Jason Derulo – Tattoos (Warner Bros US)
Katy Perry – Prism (EMI)
Lorde – Pure Heroine (Universal Music NZ/Universal Music Australia)
One Direction – Midnight Memories (Syco Music)
Pharrell Williams – G I R L (Columbia)

Best Video

Ben Young for John Butler Trio – Only One (Jarrah Records/MGM)
Charlie Ford for Courtney Barnett – Avant Gardener (Milk! Records/Inertia)
Dan Graetz for Violent Soho – Covered In Chrome (I Oh You/Illusive/UMA)
Sia Furler & Daniel Askill for Sia – Chandelier (Inertia Recordings)
Lawrence Lim for Jessica Mauboy – Never Be The Same (Sony Music Entertainment Australia)
Lawrence Lim for Justice Crew – Que Sera (Sony Music Entertainment Australia)
Renny Wijeyamohan for Busby Marou – My Second Mistake (Warner Music Australia)
Christian J Henrich & Nicholas Rabone for Bluejuice – SOS (Dew Process)
Toby & Pete for Chet Faker – Talk Is Cheap (Future Classic)
Toby Morris for Sheppard – Geronimo (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)

Song Of The Year

5 Seconds of Summer – She Looks So Perfect (EMI)
Guy Sebastian – Like A Drum (Sony Music Entertainment Australia)
Havana Brown – Warrior (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Iggy Azalea featuring Charli XCX – Fancy (Virgin/Universal Music Australia)
Joel Fletcher featuring Savage – Swing (Hustle Recordings/Ministry of Sound)
Justice Crew – Que Sera (Sony Music Entertainment Australia)
Nathaniel – You (DNA Songs/Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Geronimo (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)
Sia – Chandelier (Inertia Recordings)
Taylor Henderson – Borrow My Heart (Sony Music Entertainment Australia)

ARIA 2014 Fine Arts & Artisan Awards

Artisan Awards

Engineer of the Year

Dustin Tebbutt for Dustin Tebbutt – Bones EP (Eleven: a music company Pty Ltd/UMA)
Eric J Dubowsky for Chet Faker – Built On Glass (Future Classic) – WINNER
Matthew Lambert and Barry Francis for Hilltop Hoods – Walking Under Stars (Golden Era Records/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Nicholas Wilson and Dann Hume for Sticky Fingers – Land Of Pleasure (Sureshaker/MGM)
Paul McKercher for Andy Bull – Sea Of Approval (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Virginia Read for Simon Tedeschi, James Morrison, Sarah McKenzie – Gershwin: Take Two (ABC Jazz/UMA)

Producer Of The Year

Alex JL Hiew and SLUMS for Troye Sivan – TRXYE (EMI)
Dann Hume for Sticky Fingers - Land Of Pleasure (Sureshaker/MGM)
John Castle and Josh Pyke for Josh Pyke – The Beginning and the End of Everything (Ivy League Records)
Nicholas Murphy for Chet Faker – Built On Glass (Future Classic) – WINNER
Stuart Stuart for Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)

Best Cover Art

Angus & Julia Stone for Angus & Julia Stone – Angus & Julia Stone (EMI)
Celeste Potter for DZ Deathrays – Black Rat (I Oh You/Illusive/UMA)
Sia for Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)
The Leonard Brothers for 360 – Utopia (Forthwrite/EMI)
Tin & Ed for Chet Faker – Built On Glass (Future Classic) – WINNER

Fine Arts Award Nominees

Best Classical Album

Australian World Orchestra / Zubin Mehta – Stravinsky Rite of Spring / Mahler Symphony No.1 (ABC Classics/Universal Music Australia)
Emma Matthews / Tasmanian Symphony Orchestra / Marko Letonja – Mozart Arias (ABC Classics/UMA)
Joe Chindamo & Zoe Black – Dido’s Lament (Mo’OzArt/The Planet Company)
Latitude 37 – Empires (ABC Classics/Universal Music Australia)
Lior / Sydney Symphony Orchestra / Nigel Westlake – Compassion (ABC Classics /Universal Music Australia) – WINNER
Melbourne Symphony Orchestra / Andrew Macleod / Benjamin Northey / Markus Stenz – Adès Polaris / Stanhope Piccolo Concerto
(ABC Classics/Universal Music Australia)
Topology – Share House (Independent/MGM)

Best Jazz Album

Andrea Keller Quartet with Strings – Wave Rider (Jazzhead/MGM)
Emma Pask – Season Of My Heart (Mercury Records Australia/Universal Music Australia)
Graeme Lyall, John Hoffman, Tony Gould, Ben Robertson, Tony Floyd – The Hunters & Pointers (Which Way Music/Fuse Group)
Paul Grabowsky Sextet – The Bitter Suite (ABC Jazz/UMA) – WINNER
Vince Jones – The Monash Sessions (Jazzhead/MGM)

Best Original Soundtrack / Cast / Show Album

Geoffrey Gurrumul Yunupingu / Sydney Symphony Orchestra – Gurrumul : His Life And Music (ABC Music/UMA) – WINNER
Glenn Shorrock & Brian Cadd – The Story of Sharky and The Caddman (FANFARE CLASSIC/EMI)
Katie Noonan – Fierce Hearts (Kin Music/Universal Music Australia)
Various Artists – Spirit Of Akasha (Warner Music Australia)
Various Artists – triple j’s One Night Stand: Mildura (ABC Music/UMA)

Best World Music Album

Astronomy Class – Mekong Delta Sunrise (Elefant Traks/Inertia Music)
Jane Rutter – Flute Spirit: Dreams and Improvisations (ABC Classics/UMA)
Joseph Tawadros – Permission to Evaporate (ABC Music/UMA) – WINNER
The Barons of Tang – Into The Mouths of Hungry Giants (Bird’s Robe Records/MGM)
William Barton – Birdsong at Dusk (ABC Classics/UMA)


FOR MORE MUSIC NEWS CLICK HERE

Sell tickets with moshtix!

Subscribe to the weekly moshguide!

  • Please enter a valid email address
Get paid to party with M-TIX!

Recommendations

Buy A moshtix Gift Voucher!